Dėl fizinio aktyvumo stokos tarp darbingo amžiaus gyventojų kyla reikšmingų problemų ne tik jų sveikatai, bet ir visai šalies ekonomikai. Pagal Eurostato duomenis (2021 m.), daugiau nei 54,4 proc. darbingo amžiaus žmonių Europoje dirba sėdimą darbą daugiau nei 40-50 valandų per savaitę. Šis rodiklis ypač didelis Bulgarijoje, Rumunijoje, Latvijoje, Lietuvoje ir Vengrijoje, kur jis viršija 70 proc.
Atsižvelgiant į šiuos iššūkius, Lietuvoje ir Latvijoje įgyvendintas projektas, skirtas skatinti fizinį aktyvumą darbovietėse. Projektu siekta spręsti šias problemas:
Prieigos trūkumas: Darbuotojai neturi tinkamų priemonių fiziniam aktyvumui.
Organizacinė kultūra: Darbo vietose neskatinama fizinė veikla.
Motyvacijos stoka: Darbuotojams trūksta paskatų ar supratimo apie fizinio aktyvumo naudą.
Sprendimai ir rezultatai
Projekto metu 12 įmonių (9 Lietuvoje ir 3 Latvijoje) buvo įrengti inovatyvūs stalai su pedalais, leidžiantys darbuotojams vienu metu dirbti ir treniruoti kojų raumenis. Šios priemonės buvo skirtos darbuotojams, kurie prie kompiuterio praleidžia bent 7 valandas per dieną. Įranga buvo naudojama keturis mėnesius, siekiant skatinti reguliarius fizinio aktyvumo įpročius ir sveikesnį gyvenimo būdą.
Prieš projektą ir po jo pabaigos buvo atlikta darbuotojų apklausa, kuri padėjo įvertinti siūlomų priemonių veiksmingumą. Surinkti duomenys parodė, kad:
Komunikacija ir sklaida
Projekto metu taip pat buvo vykdoma informacinė kampanija, siekiant skleisti žinią apie fizinio aktyvumo naudą sėdimą darbą dirbantiems žmonėms. Reklaminiai stendai su pozityviais ir įtraukiančiais šūkiais skatino visuomenę išbandyti fizinio aktyvumo priemones darbo vietose.
Projekto rezultatais paremta mokslinė ataskaita – kelias į ateitį
Parengta mokslinė ataskaita „Revoliuciniai darbo įpročiai: inovacijos ir fizinis aktyvumas darbo vietoje“ tapo metodologiniu pagrindu, kaip skatinti fizinį aktyvumą darbovietėse, kur dauguma darbuotojų praleidžia ilgas valandas sėdėdami. Ataskaitoje analizuota, kaip įdiegti inovatyvias priemones biuruose ir skatinti reguliarius fizinio aktyvumo įpročius tarp vidutinio amžiaus darbuotojų, koks taikytos fizinio aktyvumo priemonės poveikis.
Projekto partneriai, Lietuvos asociacija „Sportas visiems“ ir Latvijos sporto federacijų taryba, sėkmingai koordinavo veiklas ir užtikrino, kad projektas būtų įgyvendintas visu numatytu mastu.
Šis projektas parodė, kad inovatyvūs sprendimai, tokie kaip stalai su pedalais, gali padėti spręsti fizinio aktyvumo stokos problemą tarp sėdimą darbą dirbančių žmonių. Surinkti duomenys ir parengta mokslinė ataskaita taps pagrindu tolimesniems sprendimams, skatinantiems darbuotojų sveikatą ir gerovę visoje Europoje.
Call: ERASMUS-SPORT-2023
Acronym: Workout and Work
Duration: 12 months
Requested EU Contribution: €60,000.00