2 sausio, 2023

Kuo mankšta naudinga vyresnio amžiaus žmonėms?

Reguliari veikla gali teigiamai paveikti mūsų fizinę sveikatą, taip pat psichinę ir emocinę gerovę. Tai gali padėti mums suteikti daugiau energijos ir pasitikėjimo savimi, leisdama su malonumu priimti vėlesnius metus.

Kai kurie pagrindiniai mankštos privalumai vyresnio amžiaus žmonėms yra šie:

Apsaugo nuo kaulų retėjimo: tiek vyrai, tiek moterys senstant praranda kaulų tankį, o moterys po menopauzės kasmet netenka iki 2 proc. Įrodyta, kad jėgos treniruotės atsveria šį praradimą ir iš tikrųjų atkuria kaulų tankį. Tvirtesni kaulai sukelia mažiau lūžių ir taip pat gali padėti išlaikyti pusiausvyrą. Sumažinus griuvimų ir traumų riziką, mankšta gali padėti senjorams ilgiau gyventi savarankiškai.

Malšina osteoartrito skausmą: nors tai gali atrodyti prieštaringa, daugiau judant gali sumažinti artrito skausmą ir sustingimą. Artritui palanki mankšta apima mažo poveikio širdies ir kraujagyslių veiklą, jėgos treniruotes ir judesių diapazono pratimus. Kaip mankšta padeda artritui Jis sumažina spaudimą nuo skaudančių sąnarių stiprindamas aplinkinius raumenis. Fizinis aktyvumas taip pat gali padėti sumažinti sąnarių uždegimą ir padėti sutepti, o tai sumažina skausmą ir standumą.

Padeda išvengti lėtinių ligų: Pratimai suteikia apsauginį poveikį nuo daugelio lėtinių ligų, įskaitant širdies ir kraujagyslių ligas, gaubtinės žarnos vėžį, diabetą, nutukimą ir hipertenziją. Jei jau sergate lėtine liga, fizinis aktyvumas gali sumažinti simptomus. Tai netgi gali padėti sumažinti pažinimo nuosmukį. Vienas tyrimas parodė, kad vyresni nei 60 metų dalyviai parodė mažiau Alzheimerio ligos biologinių žymenų, kai jie kasdien mankštindavosi 30 minučių.

Pagerina nuotaiką: Paprasčiau tariant, mankšta leidžia mums jaustis gerai. Tai gali padėti sumažinti nerimo ir depresijos simptomus, padidinti atsipalaidavimą ir sukurti bendrą gerovės jausmą. 2019 m. atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 65 metų ir vyresni suaugusieji, parodė, kad mankštos nuotaiką gerinančios naudos išlieka ir senatvėje, o tai pabrėžia, kodėl taip svarbu išlikti aktyviems.

Kokie pratimai yra geriausi vyresnio amžiaus žmonėms?

Idealiu atveju vyresnio amžiaus žmonių pratimai turėtų apimti aerobikos pratimų, jėgos / pasipriešinimo pratimų ir tempimo / lankstumo pratimų derinį. Madingos kūno rengybos programos ir didelio intensyvumo režimai daugeliui vyresnio amžiaus žmonių nėra praktiškas ar saugus pasirinkimas. Žemiau yra keletas puikių treniruočių parinkčių, kurios gali padėti pagerinti jūsų mobilumą, stiprinti jėgą ir pagerinti pusiausvyrą bei koordinaciją.

Joga: Joga yra mažai veikianti veikla, kuri neapkraus jūsų sąnarių. Tuo pačiu metu jis padeda sukurti raumenis, stabilizuoti šerdį, pagerinti lankstumą ir sustiprinti kaulus. Ieškokite įvadinės jogos pamokos savo vietovėje, kuri padės įsisavinti pagrindines pozas. Kai kurios jogos programos yra specialiai sukurtos vyresnio amžiaus žmonėms ir apima sėdėjimo ir stovimos galimybes.

Pilatesas: kaip ir joga, Pilatesas siūlo veiksmingą treniruotę, tuo pačiu švelnindamas sąnarius. Jame pagrindinis dėmesys skiriamas stiprios šerdies kūrimui, siekiant pagerinti pusiausvyrą ir stabilumą, ir buvo įrodyta, kad jis sumažina artrito, išsėtinės sklerozės (IS) ir Parkinsono ligos simptomus. Daugelis pratimų atliekami sėdint arba gulint. Pilatesas yra protingas pasirinkimas, kurį galite išbandyti, jei ilgą laiką nesportavote.

Ar saugu sportuoti vyresnio amžiaus žmonėms?

Dauguma vyresnių nei 65 metų suaugusiųjų gali saugiai mankštintis, net ir turintys lėtinių ligų ir judėjimo problemų. Prieš pradedant bet kokį mankštos režimą, svarbu pasikalbėti su gydytoju, kad sužinotumėte, kurios parinktys yra tinkamos jūsų sveikatai ir aktyvumo lygiui. Tada būsite pasirengę patirti įrodytą ir didžiulę mankštos naudą.

Prevencinė kampanija „STOP nejudumui Lietuvoje“ bendrai finansuojama Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.


Visos teisės saugomos. © 2022 Lietuvos asociacija „Sportas visiems“